top of page

ORBEA CAMPUS Dolina Baryczy 20-22 maja 2022

Specjalnie dla użytkowników rowerów Orbea organizujemy wyjątkowe wydarzenie-Orbea Campus.


Jeśli posiadasz rower Orbea pojedź z nami! Będzie okazja do poznania i przetestowania najnowszej kolekcji Orbea na 2022. Będziesz miał możliwość porozmawiać, o tej kultowej, hiszpańskiej marce z ponad 100-letnią tradycją bezpośrednio ze specjalistami z Orbea Polska.


Podczas trzydniowej wspólnej jazdy, fani rowerów Orbea będą mieć szansę wymiany doświadczeń oraz poznania jednego z najcenniejszych przyrodniczo regionów Polski – Doliny Baryczy.
Przygotowaliśmy trzydniową trasę w wersji dla bardziej zaawansowanych i rodzinnej w zróżnicowanym terenie. W labiryncie stawów, przez groble, lasy, łąki i pola. Będziemy podróżować podpatrując rytmy natury, nasłuchując krzyków, gwizdów i śpiewów ptaków, napawając się barwami i zapachami wiosny, obserwując gwiazdy, smakując wybornie przyrządzonych ryb i win z lokalnej winnicy.

Dolina Baryczy to przyrodnicza perełka na mapie Polski.


Tak jak słynne jeziora Bajkał, Titicaca, Wiktorii, czy Morze Martwe, Dolina Baryczy wraz z położonymi w niej „Stawami Milickimi” należy do jednego stowarzyszenia tzw. „Living Lakes” (żyjące jeziora), chroniącego najcenniejsze zbiorniki wodne na świecie.

Położona na granicy Dolnego Śląska i Wielkopolski obejmuje tereny wzdłuż rzeki Barycz: rozlewiska, łąki, lasy, pastwiska a przede wszystkim największy w Europie Środkowej kompleks około 300 stawów rybnych, będący jednocześnie największym w kraju rezerwatem chroniącym ptaki i jednym z najcenniejszych wodno-błotnych obszarów na kontynencie Europejskim.


Stawy są najcenniejszą częścią środowiska Doliny Baryczy, chronioną rezerwatem. To unikalny na skalę Europy przykład partnerskiego współistnienia gospodarki człowieka oraz dzikiej przyrody. Stawy są siedliskiem nieoswojonej zwierzyny, a szczególnie świat ptactwa wodnego (liczne gatunki kaczek, perkozy, łabędzie: niemy i krzykliwy, kormorany, czaple białe i siwe, łyski, śmieszki, żurawie) czuje się tutaj jak w raju.
PODRÓŻ DZIEŃ PO DNIU:


Stawy Krośnickie ( Dzień 1 ~ 36 km / 21 km )


Przyjazd uczestników w piątek 20 maja na godzinę 12:00 do pensjonatu „Zagroda Grabownica” w miejscowości Grabownica, w sercu Doliny Baryczy. Po spotkaniu organizacyjnym, popołudnie spędzamy na rowerach poznając krajobrazy szczególnie malowniczych stawów Krośnickich. Otoczone okazałymi lasami olchowymi i grądowymi, o mocno zarastających brzegach, stawy Krośnickie przypominają naturalne jeziora. Spotkać można tu orły bieliki, myszołowy, perkozy, zimorodki i wiele gatunków kaczek. Na groblach pomiędzy stawami będziemy podziwiać sędziwe dęby. Dolina Baryczy wyróżnia się ogromną liczbą okazałych drzew, które sadzono tu od wieków, część z nich to pomniki przyrody. Na koniec trasy odwiedzimy wioskę Czeszyce, w której od 2006 roku istnieje Winnica De Sas. Powstają w niej wina niskoingerencyjne – białe, amberowe, czerwone. Jako nieliczna w Polsce produkuje wino z kvevri. A jak smakują wina z Doliny Baryczy i jak powstają dowiemy się podczas zwiedzania winnicy i degustacji. Wrócimy do pensjonatu Zagroda Grabownica, gdzie czaka nas regionalna kolacja. Pensjonat, który nas będzie gościł słynie z wyśmienitej kuchni, co potwierdza tytuł „mistrza karpia”. Podczas wspólnego wieczoru, specjaliści z Orbea Polska opowiedzą o najnowszych rowerowych trendach.


Rezerwat Stawy Milickie ( Dzień 2 ~ 65 km / 35 km )


Po wspólnym śniadaniu ruszamy na rowery. Zaplanowana trasa przebiega przez rezerwat Stawy Milickie. Będzie wiele okazji do podziwiania wodnego labiryntu i podglądania bogactwa natury. Będziemy jechać zielonymi ścieżkami, po groblach, wokół stawów, w lasach, po polach i łąkach i wypatrywać ptaki z licznych czatowni, jak tej nad stawem Grabownica, zwanej „wieżą ptaków niebieskich”. Odwiedzimy wsie z charakterystycznymi dla Doliny Baryczy zabudowaniami oraz jej stolicę – Milicz. To miasteczko, gdzie zachował się średniowieczny układ architektoniczny, zbliżony do owalu. Zobaczymy tu ruiny zamku książęcego z XIII w, a także park i pałac rodu Malzanów z końca XVIII w, którzy byli właścicielami Milicza. W Miliczu zachował się ciekawy architektonicznie, zbudowany z muru pruskiego, jeden z kościołów łaski, wzorowany na kościele pokoju ze Świdnicy. Popołudniu wrócimy do pensjonatu, gdzie czeka nas wspólne biesiadowanie przy kolacji i ognisku. To będzie kolejna okazja do rozmów o rowerach z przedstawicielami marki Orbea.


Pałac w Goszczu ( Dzień 3 ~ 36 km / 16 km )


Po wspólnym śniadaniu, wyruszymy na ostatnią trasę na rowerach aby zobaczyć Goszcz, w którym od połowy XVIII wieku stoi przepiękny barokowy pałac – własność rodu von Reichenbach. Był uważany za barokową perłę Dolnego Śląska. Porównywano go z posiadłościami w Poczdamie, a także nazywano dolnośląskim Wilanowem. Pałac zachował się w ruinie, ale wciąż można w nich zobaczyć ślady dawnej świetności. Spacer po założeniu parkowo-pałacowym mocno uruchamia wyobraźnię. Dzisiejszą trasę i Orbea Campus zakończymy w Grabownicy około godziny 14:00.


Jesteś zainteresowany?281 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page