top of page

Jak dbać o rower elektryczny

Masz elektryczny rower górski? Opracowaliśmy listę ogólnych wskazówek dotyczących konserwacji, aby właściwie dbać o eMTB, aby wyglądał (i jeździł) tak dobrze, jak wtedy, kiedy dopiero go kupiłeś.

Konserwacja zapobiegawcza jest kluczem do długowieczności, wydajności i trwałości Twojego ebike.


PRZED JAZDĄ

Sprawdzanie komponentów roweru przed każdą jazdą to zdrowy nawyk. Po wprowadzeniu tego nawyku przewidujesz potencjalne problemy, zanim się pogłębią.


ŁAŃCUCH

Łańcuch ebikea narażony jest na większe zużycie niż w tradycyjnym rowerze, ponieważ siła silnika powoduje wzrost napięcia łańcucha. Zalecamy częstą wymianę łańcucha, aby zapobiec uszkodzeniu cenniejszych elementów, takich jak kaseta. Czy łańcuch jest zatkany brudem? Czy robi dużo hałasu, gdy pedałujesz? Czy jest sucho? Rozwiązanie: często usuwaj brud za pomocą małej szczotki i smaruj łańcuch smarem w zależności od warunków jazdy.


HAMULCE

Dodatkowa waga roweru i siła silnika wymagają więcej od całego układu hamulcowego, co oznacza, że okładziny hamulcowe wykazują duże zużycie. Przed każdą jazdą sprawdź grubość klocków i nierównomierne zużycie oraz upewnij się, że układ hamulcowy działa prawidłowo.


OPONY I KOŁA

Poszukaj możliwych uszkodzeń boków opon i dostosuj ich ciśnienie w zależności od terenu. Nadmierny nacisk może powodować podskakiwanie i brak przyczepności na nierównym terenie. Alternatywnie, zbyt mały nacisk powoduje większe tarcie o podłoże i przedwcześnie zużywa opony. W obu przypadkach bateria rozładuje się szybciej niż powinna.

Obracanie kół wykrywa potencjalne odchylenia lub wahania. Poruszaj również szprychami i dźwigniami, aby sprawdzić prawidłowe napięcie.


WYWAŻENIE ROWERU

Trzymając rower nieruchomo, wsiądź na rower i stań na pedałach. Zaciągnij przedni i tylny hamulec i wyważ rower, obracając kierownicę w lewo i prawo. Wszelkie nieznaczne uderzenia lub dziwne odczucia mogą wskazywać na luz w kierowaniu, , na zaciskach hamulcowych, zużyciu osi i innych.


ŁOŻYSKA

Obserwuj łożyska w kołach, kierownicy i suporcie pod kątem oporu i słuchaj jakie dźwięki wydają. Okresowo sprawdzaj, czy obracają się swobodnie bez luzu bocznego. Jeśli nie, wymień je natychmiast, aby uniknąć uszkodzenia ramy. Jeśli Twój rower ma podwójne zawieszenie, sprawdź wszystkie łożyska.


PO TWOJEJ JEŹDZIE

Czyszczenie, smarowanie i dbałość o akumulator są kluczem do zapewnienia żywotności ebike.

Po zakończeniu jazdy wyjmij akumulator i wyświetlacz kierownicy, wytrzyj je suchą szmatką, aby usunąć brud i przechowuj w bezpiecznym, suchym miejscu. Jeśli wyświetlacz jest przymocowany do roweru, chroń go osłaniając czystą szmatką.


CZYSZCZENIE

Uważaj na wodę! Podczas mycia roweru unikaj bezpośredniego natrysku, ponieważ woda może wyciekać do krytycznych obszarów, takich jak obudowa silnika, tuleje i łożyska. Zalecamy mycie roweru za pomocą gąbki i łagodnego mydła.

Nie przesadzaj też z odtłuszczaczami. Jeśli używasz odtłuszczacza, używaj go oszczędnie i zdecyduj się na odtłuszczacz na bazie cytrusów, ponieważ są one biodegradowalne i bardziej przyjazne (ale skuteczne) dla twoich komponentów.

Całkowicie osusz swój rower suchą szmatką. Sprężone powietrze jest skuteczne, ale może wprowadzić wodę do krytycznych punktów na twoim rowerze.


SMAROWANIE

Nasmaruj łańcuch produktem dostosowanym do warunków jazdy (suchym, mokrym lub uniwersalnym).

Jeśli rower ma zawieszenie, użyj smaru na bazie silikonu i delikatnie spryskaj nim widelec i amortyzatory. Poruszaj kilkukrotnie, aby równomiernie rozprowadzić smar.

Upewnij się, że smar nie dotyka tarcz ani klocków hamulcowych.


PIELĘGNACJA BATERII

Dobrym nawykiem jest ładowanie akumulatora po powrocie z każdej jazdy. Nie ładuj go , gdy temperatura otoczenia jest poza zakresem 10–40 ° C.

Nie ładuj baterii przez więcej niż 8 godzin. Jeśli przewozisz rower, unikaj robienia tego w niesprzyjających warunkach pogodowych, ponieważ elementy elektryczne mogą zostać uszkodzone.

Jeśli zdecydujesz się korzystać z roweru przez pewien czas w niesprzyjających warunkach, wyjmij ekran kierownicy i akumulator. Przechowuj go w suchym miejscu w temperaturze 10–20 ° C (50–68 ° F) i naładuj w 30–60% jego pojemności; nigdy nie przechowuj nienaładowanej baterii .

Na koniec , zalecamy korzystanie z testu układu diagnostycznego układu (baterii, silnika i innych ) w autoryzowanym serwisie raz lub dwa razy w roku, aby umożliwić sprawdzenie stanu roweru i włączyć dostępne oprogramowanie.SILNIK

Nasza linia elektrycznych rowerów górskich jest wyposażona w silniki Bosch, które nie wymagają specjalnego programu konserwacji, ale wymagają aktualizacji, które są wykonywane podczas zalecanej wizyty diagnostycznej u autoryzowanego sprzedawcy.

W każdym razie, zdecydowanie zalecamy stosowanie środków ostrożności dla wymienionych powyżej komponentów, aby upewnić się, że Twój ebike jest w pełni sprawny.

Z natury, woda, kurz i błoto mogą powodować zużycie łożysk i innych części wewnętrznych.

Zalecamy okresowe przeglądanie tych wskazówek dotyczących konserwacji.


WIĘCEJ PYTAŃ DOTYCZĄCYCH KONSERWACJI?

Więcej informacji na temat dbania o ebike znajdziesz w instrukcji każdego modelu, którą nazywamy Blue Papers. Są one dostępne w sekcji wsparcia na naszej stronie internetowej, a także na stronie produktu dla każdego modelu.


Ponadto zalecamy przeczytanie instrukcji producenta układu elektrycznego.

Aby uzyskać bardziej dogłębną konserwację lub znaleźć odpowiedź na wszelkie pytania, zalecamy skontaktowanie się z najbliższym sprzedawcą.

413 wyświetleń0 komentarzy